W dniach 19 – 20 stycznia 2018 r. w Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się konferencja szkoleniowo-naukowa pt. „Pacjent Standaryzowany – I Ogólnopolskie Spotkanie Eksperckie.” 

Celem dwudniowego spotkania, moderowanego przez Panią mgr Magdalenę Horodeńską [Zakład Dydaktyki i Symulacji Medycznej], była wymiana doświadczeń z zakresu rozwoju Programu Pacjenta Standaryzowanego [SP] a także zebranie i opracowanie dobrych praktyk w angażowaniu SP w edukacji medycznej. Ponad 40 specjalistów z 13 polskich uczelni wysłuchało wykładu wideo Pani Evelyn Van Weel-Baumgorten, Prezydent Stowarzyszenia EACH – International Association for Communication in Healthcare, w którym przedstawiła zasady włączania SP w edukację medyczną. Następnie, przystąpiono do dyskusji na temat procesów rekrutacji i szkolenia pacjentów standaryzowanych, a także tworzenia i adaptowania scenariuszy symulacyjnych. W trakcie konferencji przedstawiciele firmy Lifelike, Giulio Tavarnesi oraz Tino Cennamo, zaprezentowali również najnowsze oprogramowanie wykorzystywane w nauce medycyny – Program Wirtualnego Pacjenta [Virtual Patient Learning]. 

Partnerami konferencji byli: EACH International Association for Communication in Healthcare, wydawnictwo EDRA Urban& Partner sp. z o.o. oraz Klaster Lubelska Medycyna. Efektem spotkania jest utworzenie sieci ekspertów SP w Polsce, dla której platformą do dyskusji będzie strona www.mediq.edu.pl

Drugą edycję Konferencji zaplanowano na październik 2018 r.